W transformatorach olejowych, jak to wynika z nazwy podstawowym rodzajem stosowanych cieczy elektroizolacyjnych jest olej transformatorowy. W transformatorach jest on nie tylko środkiem dielektrycznym, a również środkiem chłodniczym (przenosi on ciepło wydzielane przez części robocze transformatora do kadzi), środkiem ułatwiającym gaszenie łuku elektrycznego oraz środkiem nasycającym izolacje papierowe.
1. Oleje transformatorowe mineralne - powstają z przeróbki ropy naftowej. Ważnymi zaletami, dzięki którym oleje mineralne są powszechnie stosowane jest duża wartość napięcia przebicia, duża płynność, lepsze nasycenie izolacji papierowej oraz lepsze odprowadzenie ciepła, a także stosunkowa niska wartość. Głównymi wadami takiego rodzaju olejów są niska temperatura zapłonu i jak skutek łatwopalność, powolny rozkład biologiczny oraz zawartość szkodliwych związków tworzących znaczne niebezpieczeństwo ekologiczne, znaczna podatność na procesy starzeniowe z rozkładem chemicznym i wydzieleniem gazów.
W ofercie EG System posiadamy transformatory olejowe w wykonaniu hermetycznym oraz z konserwatorem olejowym. W ostatnim typie transformatorów konserwator kompensuje rozszerzalność cieplną oleju mineralnego (która jest stosunkowa dużą), a odwilżacze i przekaźniki Buchholza zabezpieczają transformator od uszkodzeń na skutek zwiększonego ciśnienia w kadzi i dostania się do środka wilgoci. Standardowo w naszych transformatorach wykorzystywane są oleje mineralne typu TRANSAG 10 LB, które spełniają wymagania obowiązujących norm oraz nie zawierają w sobie szkodliwych związków PCB i PCT (terfenyle).
2. Oleje transformatorowe syntetyczne i naturalne na bazie estrów. W skład takich olejów wchodzą takie pierwiastki jak węgiel, tlen i wodór. Dzięki temu produktami ich biorozpadu są jedynie dwutlenek węgla i woda. Dodatkowo oleje syntetyczne mają stosunkowo wysoką temperaturę zapłonu, niską temperaturę płynięcia oraz posiadają trochę wyższą wytrzymałość dielektryczną niż oleje mineralne. Kolejną zaletą jest mniejsza wrażliwość na śladowe zawartości wody - w badaniach oleje syntetyczne tracą swoje właściwości dielektryczne przy znacznie wyższych wartościach zawilgocenia niż oleje mineralne. Jednocześnie do wad olejów syntetycznych można odnieść wyższą wartość lepkości i jak skutek gorsze właściwości termiczne, mniejszą rezystywność, mniejsza wartość wytrzymywanych napięć udarowych, większą wartość współczynnika strat dielektrycznych oraz wyższą cenę.
Każdy transformator olejowy z naszej oferty może zostać wypełniony np. olejem syntetycznym typu MIDEL 7131 lub olejem naturalnym. Wszystkie oleje na bazie estrów, które są stosowane w naszych transformatorach spełniają wymagania odpowiednich norm.
Stosowanie pewnego rodzaju oleju zależy tylko od wymagań Klienta lub warunków otoczenia, w których będzie pracował transformator. Zespół EG System chętnie doradzi w wyborze rodzaju oleju, a w przypadku dokonanego wyboru przedstawi ofertę na transformator spełniający wszelkie wymagania.
Literatura:
Autor: Radosław Ciemniewski
Dyrektor Działu Technicznego firmy EG System Sp. z o.o. Sp. k.
Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserverd. Copyright © by egsystem.pl
Dotacje na innowacje
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013