Transformatory

Nazwa transformator wywodzi się z języka łacińskiego i bezpośrednim tłumaczeniu oznacza przekształcać. Podstawową funkcją tej maszyny elektrycznej jest więc zmiana parametrów przesyłanej energii prądu przemiennego z napięcia X do napięcia Y. Wykorzystuje się zjawisko indukcji elektromagnetycznej i pola magnetycznego. Zastosowanie transformatora pojawia się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność dostosowania parametrów zasilania do parametrów odbiornika. To dzięki transformatorom pojawiała się możliwość stosunkowo taniego przesyłania energii elektrycznej na duże odległości. Elektryczność stała się bardziej dostępna.

Transformatory stosuje się w urządzeniach i sieciach elektrycznych do zmiany napięcia w obwodach prądu przemiennego. Konieczność takiej zmiany wynika bezpośrednio potrzeby maksymalizacji efektywności przesyłania energii elektrycznej na duże (transformatory energetyczne – stosowane zwykle sieciach wysokiego i średniego napięcia), jak i małe odległości (transformatory małej mocy). Ich zastosowanie jest więc bardzo szerokie: zakłady produkcyjne, przemysłowe oraz w wersji zminiaturyzowanej w sprzęcie elektronicznym. Szeroki zakres specjalistycznych zastosowań sprawia, że producent transformatorów bardzo często musi stworzyć urządzenie pod indywidualne potrzeby i według wcześniej określonej specyfikacji dostarczonej przez nabywcę. Do tej grupy można zaliczyć transformatory piecowe, spawalnicze, bezpieczeństwa czy prostownikowe. Wraz z rozwojem różnych gałęzi przemysłu i usług transformatory na zamówienie stają się więc standardem, a nie jak to było w przeszłości — wyjątkiem z reguły. 

Transformatory suche żywiczne 



Dostarczamy transformatory suche żywiczne o mocach znamionowych od 160 do 3150 kVA (na życzenie do 20 MVA) i poziomie izolacji od 1,1 kV do 36 kV oraz transformatory wykonane na specjalne zamówienie. Uzwojenia wykonane z folii aluminiowej są impregnowane próżniowo, co pozwala na uzyskanie optymalnych parametrów termicznych.

Transformatory dostępne na zamówienie specjalne:

• transformatory dużej mocy (do 20 MVA),
• do zasilania układów przekształtnikowych (AC/DC) – 6÷24-pulsowe,
• do zasilania pieców indukcyjnych,
• w klasie izolacji strony pierwotnej do 52 kV,
• w klasie izolacji strony wtórnej do 17,5 kV,
• do zastosowań podziemnych ze stopniem ochrony IP65 (kopalnie),
• do zastosowań wodnych ze stopniem ochrony IP54 (statki),
• dla układów trakcyjnych (6÷24-pulsowych zgodnie z normą IEC 146),
• dla elektrowni wiatrowych,
• transformatory jednofazowe,
• transformatory przełączalne,
• transformatory z podobciążeniowym przełącznikiem zaczepów.

Transformatory produkowane są zgodnie z rozporządzeniem KE 548/2014 - etap I.
Zgodność z normami: IEC 60076-1; 60076-2; 60076-5; 60076-10; 60076-11.
Ceny transformatora suchego żywicznego są do uzyskania, po wysłaniu zapytania ofertowego.

Transformatory olejowe

Transformatory olejowe są najliczniejszą grupą ze względu na powszechność ich zastosowania w dystrybucji energii elektrycznej z sieci rozdzielczych o wysokim napięciu do sieci rozdzielczych niskiego napięcia. Znane są także pod nazwą transformatory energetyczne olejowe. Nazwa olejowe wywodzi się stąd, że są chłodzone olejami mineralnymi (oznaczenie O), bądź syntetycznymi niepalnymi (oznaczenie L). Coraz częściej do chłodzenia stosuje się estry, ze względu na ich przyjazność środowisku, brak łatwopalności oraz wysoki współczynnik rozpuszczalności w wodzie. Zasada działania transformatorów olejowych w odróżnieniu od suchych odpowiedników różni się tym, że rdzeń transformatora łącznie z uzwojeniem umieszczony jest w pudle metalowym (stalowym), wypełnionym olejem. Olej pełni rolę swoistego chłodziwa, które odbiera i przekazuje ciepło do ścianek zewnętrznych pudła. Kształt pudła metalowego jest najczęściej falisty, dzięki czemu efektywność chłodzenia jest znacznie wyższa. Chłodzenie naturalne sprawdza się bardzo dobrze w transformatorach o mocy do 4000kVA. Budowa transformatora olejowego obsługującego większe moce, czyli do 20MVA wymaga zastosowania chłodzenia z wymuszonym obiegiem przy pomocy specjalnych pomp. W tym rozwiązaniu wykorzystuje się dodatkową chłodnicę (z obiegiem wody bądź powietrza). Ważnym elementem wyposażenia transformatorów jest system zabezpieczeń ostrzegający o wszelkich zmianach temperatury oleju, jego poziomu oraz ciśnienia panującego wewnątrz. Dzięki temu można z wyprzedzeniem reagować na niepokojące zjawiska i potencjalne usterki. W ofercie EG System znajdują się transformatory spełniające nawet najbardziej niestandardowe oczekiwania. Na specjalne zamówienie jesteśmy w stanie dostarczyć transformatory do 20 MVA. Koszt transformatora zależy od specyfikacji. Do każdego zapytania przygotowujemy indywidualną ofertę. Pobierz katalog transformatorów olejowych i zapoznaj się z ich specyfikacją i cennikiem.

Transformatory trójfazowe 

Transformatory trójfazowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba taniego, efektywnego i ekonomicznego przetwarzania i przesyłania energii elektrycznej. Najczęściej są to transformatory 3 fazowe olejowe (ale występują też 3 fazowe suche żywiczne). W pierwszym przypadku czynnikiem chłodzącym jest olej, w drugim przypadku jest to powietrze. Istotą transformatora jest możliwość połączenia sieci przesyłowych o różnych poziomach napięcia przy zachowaniu pierwotnej częstotliwości. Transformator 3 fazowy energetyczny sprawił, że energia elektryczna stała się bardziej powszechna ze względu na odczuwalnie mniejsze straty. Budowa transformatora trójfazowego może zostać zrealizowana w dwojaki sposób: poprzez odpowiednie połączenie i konfigurację transformatorów jednofazowych lub wykorzystując układ trójkolumnowy. Wyróżnia się kilka typów połączeń: zygzak, gwiazdka, z punktem zerowym wyprowadzonym lub utajnionym. Wybór optymalnego połączenia uzależniony jest od układu zasilania, mocy transformatora, poziomu napięć oraz względów ekonomicznych. To jaki typ połączenia zostanie w ostateczności wybrany, wynika bezpośrednio z przeprowadzenia głębszej analizy całego układu zasilania. Urządzenia te odpowiadają za efektywne obniżanie napięć z linii przesyłowych do linii rozdzielczych. A więc do napięć z przedziału od 230V do 400V.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą transformatorów trójfazowych w EG System. Specyfikacja techniczna oraz cennik jest do uzyskania, po wysłaniu zapytania ofertowego. 

Transformatory jednofazowe

Transformatory jednofazowe stanowią podstawowy element systemu energoelektrycznego. Budowa transformatora jednofazowego składa się z rdzenia i minimum dwóch uzwojeń: pierwotnego, które pobiera energię elektryczną np. z sieci oraz wtórnego, które oddaje energię elektryczną po uprzednio zmienionych parametrach. Zasada działania transformatora jednofazowego sprowadza się do obsługi jednej fazy. Jest podobna do działania transformatora trójfazowego, tyle tylko, że w przypadku jednofazowego mamy jeden przewód zasilający. Transformatory energetyczne jednofazowe nie są tak powszechne w przemyśle czy energetyce, jak jest to w przypadku trójfazowych odpowiedników. Wykorzystywane są do obsługi mniejszych mocy. Zastosowanie transformatorów jednofazowych jest powszechne w telekomunikacji, teletechnice, automatyce czy łączności. Czyli wszędzie tam, gdzie stosowane jest mniejsze napięcie. W EG System wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów. Posiadamy w ofercie tego typu urządzenia. Wyróżniają się one niezawodnością, efektywnością, łatwością montażu oraz obsługi. Oferowane przez nas transformatory spełniają surowe normy EN/IEC 61558; EN/IEC 6072IEC 60076-1; 60076-2; 60076-5; 60076-10; 60076-11. Wykonane są z wysokiej jakości, certyfikowanych materiałów, są więc są w stanie sprostać standardom trwałości i niezawodności. Nasze transformatory pracują zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dysponujemy także rozwiązaniami umożliwiającymi wykonanie transformatorów z podwójnym napięciem pierwotnym.

Transformatory w obudowach 

Bardzo często istnieje konieczność zabezpieczenia transformatora przed czynnikami zewnętrznymi, jak również, odgrodzenia go i zabezpieczenia ludzi przed dotykiem bezpośrednim. W standardowych wykonaniach oferujemy obudowy o stopniu ochrony IP21/23/31, lecz idąc naprzeciw potrzebom bardziej wymagających klientów, możemy specjalny transformator wyposażyć w obudowę o stopniu ochrony do IP54 i IP66.

Transformatory przełączalne

W sytuacji, gdy przewiduje się zmianę napięcia zasilającego, popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie transformatora przełączalnego. W tego typu transformatorze istnieje możliwość przełączenia napięcia z jednego poziomu na drugi za pomocą zwory. Dzięki tego typu konstrukcji nie jest konieczny zakup nowego transformatora na inne napięcie.

Transformatory do współpracy z falownikami

Często istnieje konieczność zastosowania specjalnej konstrukcji transformatora ze względu na pracę przy podwyższonej zawartości harmonicznych czy też przy zmiennych obciążeniach (np. zgrzewarki). Oferujemy transformatory do współpracy z falownikami 6- i 12-pulsowymi z dodatkową izolacją, umożliwiając zastosowanie takiej jednostki do zasilania układów falownikowych i przekształtnikowych.

Transformatory z podwyższonym napięciem

Standardowe transformatory produkujemy z poziomem izolacji 17,5 kV, 24 kV i 36 kV. Na specjalne zamówienie, jesteśmy w stanie wykonać transformator z poziomem izolacji do 52kV. Na zdjęciu prezentujemy transformator o przekładni 45/0,42 kV.

Transformatory z podobciążeniowym przełącznikiem zaczepów

Standardowe transformatory wykonywane są z beznapięciowym przełączkiem zaczepów o regulacji dostosowanej do wymagań klientów. Mimo że takie rozwiązanie zwykle jest wystarczające dla transformatorów dystrybucyjnych i rozdzielczych to przy większych mocach, często pojawia się potrzeba zastosowania podobciężeniowego przełącznika zaczepów.

Transformatory mocy

 Transformatory są budowane zgodnie z normą IEC 60076 (lub inną - na życzenie klienta). Rdzeń jest wykonany z niską stratą blachy stalowej z kryształu o wysokiej przepuszczalności, w części krokowej ze stożkiem kątowym 45°. Posiada on kanały chłodzące.
Uzwojenia są wykonane z E-CU 99,9% elektrolitycznej miedzi. W zależności od projektu transformatora, uzwojenia mogą być ciągłe lub przeplatane dyskami, proste lub wielokrotnie skręcone.

Kanały chłodzące są wykonane z odpowiednio ukształtowanych prętów i pierścieni prowadzących. Regulacja napięć odbywa się po stronie GN za pomocą bezobciążeniowego lub podobciążeniowego przełącznika zaczepów.
Uzwojenia są suszone w autoklawie, aby uzyskać dokładne wymiary i sukcesywnie unikać niesprężystości. Kompletny transformator jest zamknięty w zbiorniku i napełniany olejem w warunkach próżniowych.

Zwykle używa się zbiornika próżniowego. Chłodzenie odbywa się za pomocą grzejników montowanych w zbiornikach: głównie stosowane są odkręcane śruby, czasami grzejnik zostaje przyspawany. Jednostki mogą być sterowane wentylatorami lub pompami by zwiększyć współczynnik znamionowy transformatora. Transformatory są zdolne do pracy przy wyjściach z przekroczoną wartość znamionową - zgodnie z normą IEC 354.
Jeśli wymiary nie pozwalają na wysyłanie jednostki z cieczą izolacyjną, przygotowywane są liczne zbiorniki transformatorów z gazem obojętnym lub odprowadzane grzejniki i konserwator. Transformatory mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, jak zawór nadciśnieniowy, konserwator z membraną, przekładniki prądowe, wskaźnik temperatury uzwojenia, skrzynka kablowa, centrala - skrzynka rozdzielcza itp.
Montaż transformatora może być wykonany na miejscu przez naszych pracowników.

Transformatory z bezobciążeniowy przełącznikiem zaczepów
Beznapięciowy przełącznik zaczepów jest używany do stopniowej (na przykład 2,5%) zmiany przekładni po stronie GN transformatora. W razie potrzeby uchwyt przełącznika, który zwykle znajduje się na pokrywie - może być umieszczony po stronie zbiornika z napędem ręcznym lub silnikowym.

Transformatory z przełącznikiem zaczepów pod obciążeniem
Przełącznik zaczepów pod obciążeniem (OLTC) służy do zmiany przekładnia transformatora podczas jego pracy, zapewniając nieprzerwane działanie. Jest on uruchamiany przez silnik. Wały napędowe i mechaniczne przekładnie stożkowe podłączają silnik do przełącznika zaczepów pod obciążeniem. Elektroniczny regulator napięcia wykrywa zmiany napięcia i automatycznie napędza silnik.
Zainstalowany w naszych transformatorach OLTC jest wykonany zgodnie z najnowszymi technologiami.

Poza transformatorami dystrybucyjnymi, EG System dostarcza transformatory mocy do różnych zastosowań (jak np.: zasilanie transformatorów pomocniczych i podłączenie do sieci źródeł) oraz do celów specjalnych (transformatory przemysłowe, transformatory rozruchowe, transformatory do badań itp.). Transformatory mocy w większości przypadków przekształcają wysokie napięcie na średnie (SN / WN) lub średnie napięcie na średnie (SN / SN).

Dzięki postępowi w elektroenergetyce, często używa się transformatorów specjalnych (6-12-24 V) do zasilania różnych maszyn, w tym pomp, wentylatorów czy silników. Tego typu transformatory są projektowane zgodnie z normą IEC 61378-1, z uwzględnieniem rodzaju pracy, typu transformatora i zawartości harmonicznych.

Wszystkie parametry elektryczne i mechaniczne, w tym wpływ obciążenia, warunków otoczenia i pracy są dobierane według wymagań klienta. Analizujemy każdy projekt, by proponować w nim zmiany mające na uwadze udoskonalenie transformatora pod kątem technicznym i ekonomicznym.

EG System posiada duże doświadczenie na rynku. Imponująca liczba dostarczonych przez nas transformatorów pracuje od lat z zadowalającymi wynikami. Niezawodność transformatorów jest gwarantowana przez certyfikowany system jakości ISO9001. Ich przewidywana żywotność z zachowaniem normalnej wydajności to 30 lat.

Transformatory olejowe produkowane są o parmatrach z zakresu:

Moc: od 5 MVA do 45 MVA ONAN (do 63MVA ONAF)
Napięcie dolne: 11/15/20/30/52/70 kV
Napięcie górne: 90, 110, 123, 132, 150KV
Częstotliwość: 50-60 Hz
Standardy: PN-IEC 60076-13/ IEEE C57.12.01

Każdy transformator przechodzi osobne badania jakościowe. Wykonywane są następujące czynności:

Rutynowe testy:
• Pomiar przekładni i badanie napięcia wektorowego
• Próba wytrzymałości elektrycznej
• Test napięcia stosowanego
• Pomiar rezystancji uzwojeń
• Pomiar braku strat jałowych i prądów
• Pomiar napięcia zwarcia i straty obciążeniowych
• Pomiar wyładowań niezupełnych

Testy standardowe:
• Test wzrostu temperatury
• Próby napięciem udarowym piorunowym
• Pomiar poziomu hałasu

Testy specjalne:
• Test wytrzymałości zwarciowej

Wszystkie rutynowe testy są wykonywane w laboratorium i są wliczone w cenę dostawy. Nadprogramowe testy wykonywane na prośbę klienta są płatne. Mogą być one przeprowadzane w obecności klienta lub jego przedstawiciela. 

Inne rozwiązania

W swojej ofercie posiadamy wiele niestandardowych rozwiązań, które pomagają nam dostosować się do wymagań naszych klientów. Poza wyżej wymienionymi rozwiązaniami możliwe jest wykonanie specjalnego transformatora z wyprowadzeniami niskiego napięcia od dołu, podwyższoną izolacją strony wtórnej oraz dodatkowymi akcesoriami.

Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserverd. Copyright © by egsystem.pl

Dotacje na innowacje
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013