Zapotrzebowanie na zieloną energię rośnie z roku na rok. Statystyki pokazują, że we Francji w każdym tygodniu przyłącza się do sieci jedną biogazownię. Trend ten przetacza się powoli przez całą Europę, nie omijając Polski. Galopujące ceny paliw kopalnych i związane z tym podwyżki prądu powodują, że rodzime przedsiębiorstwa rolnicze i przemysłowe coraz częściej decydują się na budowę biogazowni. Jak działa biogazownia? Dlaczego jest dobrą inwestycją? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.
Produkcja metanu z odpadów organicznych – główne etapy procesu
Zasada działania
biogazowni opiera się na produkcji biometanu z odpadów organicznych – rolniczych, spożywczych czy komunalnych. Składa się z kilku podstawowych elementów: zbiornika wstępnego, układu dozowania, komory fermentacyjnej, zbiornika magazynującego poferment, zbiornika biogazu oraz agregatu prądotwórczego. Jeśli biogaz jest przemieniany na energię elektryczną oraz cieplną, wówczas konieczny jest montaż agregatu kogeneracyjnego. W komorze fermentacyjnej substraty pochodzące z odpadów rolniczych, spożywczych czy komunalnych są podgrzewane do temperatury 38-40 stopni Celsjusza i nieustannie mieszane za pomocą automatycznych mieszadeł. Ich rozkład przez mikroorganizmy powoduje wydzielanie się biogazu, którego głównym składnikiem jest metan. Proces fermentacji jest oczywiście monitorowany na każdym etapie, tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i niezawodność działania biogazowni. Biogaz jest następnie za pomocą agregatów przetwarzany na energię elektryczną, przesyłaną bezpośrednio do zakładu energetycznego, lub cieplną, służącą do ogrzewania budynków, przy których powstała
biogazownia. Z kolei resztki substratu pozostałego po fermentacji tworzą tzw. poferment, który można wykorzystać w charakterze wysokiej jakości nawozu.
Biogazownia – dlaczego jest dobrą inwestycją
Szacuje się, że koszt budowy biogazowni może zwrócić się już po 3 latach użytkowania, co czyni ją liderem wśród rozwiązań pozwalających wytworzyć energię ze źródeł odnawialnych. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to nie tylko inwestycja pozwalająca pozyskać zieloną energię i w ten sposób zmniejszyć koszty prądu, ponoszone przez przedsiębiorstwa. To także kompleksowe rozwiązanie, wyjątkowo przyjazne dla środowiska. Substratem dla biogazowni mogą być odpady pochodzące zarówno z gospodarstw rolnych – kukurydza, buraki, słoma, obornik, jak i zakładów przemysłu spożywczego, ubojni czy osady ściekowe z oczyszczalni komunalnych bądź przemysłowych. W ten sposób biogazownia pozwala na racjonalne gospodarowanie odpadami i niweluje konieczność ich utylizacji. Dodatkowo w wyniku fermentacji powstaje poferment, który świetnie sprawdza się jako nawóz dla roślin mający o wiele większą wartość nawozową i cechujący się mniej intensywnym zapachem. Dzięki temu biogazownia nie tylko nie produkuje odpadów, ale pozwala na ich przetwarzanie i produkcję zielonej energii.