Zastanawiasz się, czy w prowadzonej działalności warto postawić na stację transformatorową? A może już podjąłeś decyzję o zainwestowaniu w trafostację? W tym artykule tłumaczymy, z czym wiąże się budowa i dobór stacji trafo.
Czym jest stacja transformatorowa?
Zacznijmy od zdefiniowania, co nazywamy stacją transformatorową. Jest to stacja elektroenergetyczna, której zadaniem jest rozdzielanie energii elektrycznej przy zróżnicowanych poziomach napięć. Obiekt wyposażony jest w transformatory bądź przekształtniki prądu przemiennego, a także rozdzielnie średniego i niskiego napięcia. Celem najpopularniejszych stacji trafo jest transformacja średniego napięcia na niskie. Trafostacje mogą być zasilane z linii napowietrznej albo kablowej.
Budowa stacji trafo ? czy jest opłacalna?
Istnieje wiele okoliczności, w których warto wziąć pod uwagę budowę stacji transformatorowej. Jeśli operator systemu dystrybucji energii elektrycznej nie zapewnia szybkiego przyłącza lub uniemożliwia zwiększenie mocy, inwestycja we własną trafostację jest racjonalnym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli przewidywane zużycie energii liczone jest co najmniej w kilkuset MWh rocznie. Jeśli zwiększenie mocy dla jednego odbiorcy wiąże się z postawieniem nowego transformatora, dla operatora może to być nieopłacalne bądź ogromne koszty takiego rozwiązania będą nie do zaakceptowania dla klienta. Wówczas posiadanie własnego transformatora rozwiązuje sprawę, znacząco wpływając na obniżenie cen dystrybucji i pozwalając na oszczędności, a także zwiększenie mocy do oczekiwanych wartości.
Jak prawidłowo dobrać stację transformatorową?
Rozważając optymalne rozwiązanie w zakresie doboru stacji trafo, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim należy zapoznać się z warunkami sieci elektroenergetycznej w miejscu, w którym przewidywana jest budowa stacji. Chodzi głównie o prawidłowe określenie mocy czynnej i biernej, przewidywanych obciążeń, ilości odbiorców oraz zbadanie ewentualnego ryzyka w sieci pochodzących od prądów zwarciowych. Po ustaleniu wspomnianych danych można następnie określić m.in. liczbę transformatorów, parametry znamionowe trafostacji oraz pozostałe komponenty. Ważne jest także uwzględnienie potencjalnych warunków pracy trafostacji.