Trudno wyobrazić sobie budowę domu bez źródła prądu. Elektronarzędzia oraz wiele urządzeń wykorzystywanych w czasie prac budowlanych, jak chociażby betoniarka, wymaga dopływu energii elektrycznej. Dlatego tak ważne jest wystąpienie do zakładu energetycznego o zasilanie placu budowy. Jaka moc przyłączeniowa na plac budowy sprawdzi się najlepiej? Na to i inne pytania odpowiadamy w poniższych akapitach.
Prąd na budowie droższy od tego w gospodarstwie domowym
Decydując się na przyłącze elektryczne na plac budowy, warto pamiętać o tym, że taryfa prądu budowlanego jest nieco wyższa. Oznacza to, że za zużycie tej samej ilości energii podczas prac budowlanych zapłacisz więcej, niż korzystając z niej w budynku oddanym do użytku. W pierwszym przypadku obowiązuje taryfa C, w drugim G. Dostawcy energii na plac budowy proponują zwykle kilka zróżnicowanych taryf uzależnionych od pory dnia. Można więc wybrać jednakową stawkę za kilowatogdzinę, która będzie obowiązywała przez całą dobę, lub zdecydować się na taryfę przewidująca mniejszy koszt za kilowatogodzinę w godzinach nocnych.
Moc przyłączeniowa a moc umowna
Zawierając umowę z dostawcą energii elektrycznej, należy określić warunki jej dostawy oraz moc umowną, jaka będzie dostarczana w czasie budowy. Tę ostatnią warto ustalić z elektrykiem. Moc umowna powinna być uzależniona przede wszystkim od rodzaju i ilości urządzeń pracujących na budowie. Warto przy tym pamiętać, że zapotrzebowanie na prąd w czasie budowy jest o wiele większe niż w budynku zamieszkałym. Im wyższa moc umowna, tym większe rachunki – z tego względu tak ważny jest odpowiedni dobór mocy umownej. Warto przy tym pamiętać, że w każdej chwili można ją zmienić ? zwiększyć lub zmniejszyć, uiszczając odpowiednią opłatę u dostawcy prądu. Kolejnym ważnym krokiem jest określenie mocy przyłączeniowej budynku, czyli maksymalnej ilości energii, jaka będzie zużywana przez gospodarstwo domowe. Przekroczenie tej wartości może skutkować uszkodzeniem sieci elektrycznej lub przerwą w dostawie prądu. W tym przypadku również warto skrupulatnie ją oszacować, korzystając z porad elektryka. Zbyt wysoka moc przyłączeniowa będzie generować dodatkowe koszty, zbyt mała ograniczy możliwość podłączenia do sieci dodatkowych urządzeń. Warto przy tym pamiętać, że zwiększenie mocy przyłączeniowej jest niemal identyczne jak budowa nowego przyłącza i wiąże się z wysokimi kosztami.
Przydział mocy a zabezpieczenie dostawcy prądu
A co stanie się, jeśli moc umowna zostanie przekroczona? Często zdarza się, że na budowie pojawia się nowe urządzenie. Wzrost mocy pobieranej przez urządzenia powoduje zwiększenie wartości przepływającego prądu. Dostawca prądu stosuje więc odpowiednie zabezpieczenia. W przypadku budowy domów jednorodzinnych są to bezpieczniki, które zadziałają po przekroczeniu mocy umownej. W tej sytuacji za wymianę bezpiecznika dostawca energii pobiera stosowną opłatę.
Jak obliczyć moc przyłączeniową?
W tym celu należy spisać moce prądu największych odbiorników prądu, czyli takich których pobór prądu przekracza 2 kW. Najbardziej popularne z nich to kuchenka elektryczna, piekarnik, zmywarka, lodówka, klimatyzator oraz wszelkie systemy grzewcze na prąd. Zsumowanie ich wartości przedstawi teoretyczne zapotrzebowanie na moc elektryczną w budynku. Należy jednak pamiętać o tym, że rzeczywista moc przyłączeniowa jest niższa. Powód? Urządzenia te nie pracują jednocześnie. Liczbę urządzeń działających w tym samym czasie określa współczynnik jednoczesności wynoszący 0,5-0,6. Przemnażając przed niego moc wszystkich urządzeń, otrzymuje się wartość rzeczywistej mocy przyłączeniowej.
Wybór odpowiedniej mocy umownej i przyłączeniowej pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także uniknąć niechcianych zdarzeń skutkujących awarią sieci elektrycznej. Z tego względu ważne jest prawidłowe obliczenie jej wartości. O ile moc nie została obliczona w projekcie budynku, warto skorzystać z porady doświadczonego fachowca, który dokona stosownych obliczeń.