Ogólne zagadnienia montażu dotyczące stacji transformatorowych

1. Czym jest stacja transformatorowa?

Stacja transformatorowa (stacja trafo, trafostacja) to stacja elektroenergetyczna, w której następuje rozdzielanie energii elektrycznej przy różnych poziomach napięć.

W standardowy skład stacji transformatorowej wchodzą:
• transformator,
• rozdzielnica średniego napięcia,
• rozdzielnica niskiego napięcia,
• osprzęt BHP.

Do dodatkowego wyposażenia stacji należą:
• bateria kondensatorów,
• tablice pomiarowe (licznikowe),
• UPS (zasilacz awaryjny),
• oraz inne urządzenia w zależności od wymagań Klienta.

2. Do czego służą stacje transformatorowe?

Najczęściej spotykane stacje transformatorowe służą do przetworzenia średniego napięcia (np. 21, 20 kV, 15.75 kV, 15 kV) na napięcie niskie (400 V, 420 V), stąd oznaczenie SN/nn. Celem tego zabiegu jest umożliwienie dalszego przesyłu energii w systemie, rozdział  energii elektrycznej w sieciach czy obniżenie napięcia do poziomu, który będzie umożliwiał   użytkowanie sprzętu elektrycznego. Stacje są zazwyczaj budowane jako ostatni element na drodze dostaw energii elektrycznej do Klienta.

3. Charakterystyka kontenerowych stacji transformatorowych

Stacje kontenerowe tworzone są w formie gotowego kontenera, wykonanego z betonu lub metalu,  wyposażonego w urządzenia elektryczne (transformatory, rozdzielnice SN, rozdzielnice nN, instalacje wewnętrzne itp.). Stacje mogą być wykonane w wielu wariantach w zależności od ilości transformatorów (1-transformatorowe, 2-transformatorowe oraz wielotransformatorowe). Stacja transformatorowa zasilana może być z linii napowietrznej lub linii kablowej.
Istnieje możliwość oddzielenia rozdzielni średniego napięcia oraz wydzielenia części dostawcy (Zakładu Energetycznego) od części odbiorcy (Klienta) energii. Występują również stacje z wydzielonymi pomieszczeniami dla agregatów prądotwórczych, akumulatorów lub innych urządzeń w zależności od potrzeb Klienta.

4. Typy stacji transformatorowych oraz ich sposoby montażu 

A. Stacje transformatorowe w obudowie betonowej.
Posadowienie stacji jest możliwe po wykonaniu wykopu, zgodnie z ustalonymi wytycznymi. Na spodzie wykopu poleca się wyłożenie warstwy żwiru lub grubego piasku, która zapobiegnie przemieszczaniu się budynku. Pomoże ma być wyrównane i wypoziomowane. W przypadku podłoża niestabilnego lub nietypowego należy zapytać się producenta stacji o wytyczne w zakresie montażu ze względu na ewentualną konieczność stosowania np. drenażu. Stację należy umieścić przy pomocy dźwigu o nośności co najmniej dwa razy większej od masy całkowitej stacji. Montaż stacji należy zacząć od posadowienia na przygotowanym podłożu fundamentu. Dalej na fundamencie należy postawić bryłę główna, nie zapominając o stosowaniu pomiędzy tymi dwoma elementami uszczelki dostarczanej wraz ze stacją. W ostatniej kolejności montowany jest dach stacji.  

Montaż stacji kontenerowa w obudowie betonowej

B. Stacje transformatorowe w obudowie metalowej
Posadowienie stacji jest możliwe po wykonaniu wykopu, zgodnie z ustalonymi wytycznymi. Na spodzie wykopu poleca się wyłożenie warstwy żwiru lub grubego piasku, która zapobiegnie przemieszczaniu się budynku. Następnie na tak przygotowanym podłożu umieszcza się bloki fundamentowe. Ilość bloków fundamentowych zależna jest od wymiarów stacji. Stację umieszcza się dźwigiem w odpowiednim miejscu bezpośrednio na blokach fundamentowych. Dach stacji metalowej jest częścią obudowy, więc nie jest montowany osobno.

Montaż stacji kontenerowa w obudowie metalowej

5. Uwagi końcowe

Ze względu na indywidualny charakter warunków otoczenia, wybór lokalizacji oraz rodzaju stacji należy skonsultować z EG System lub zaprojektować na podstawie odpowiednich dokumentów normatywnych, z lokalnymi przepisami oraz opinii odpowiednich służb (np. inspektora ochrony przeciwpożarowej).

W przypadku dostaw z montażem nie musicie Państwo zapoznawać się dokładnie z powyższym artykułem, ponieważ gwarantujemy wykonanie prac zgodnie ze sztuką oraz obowiązującymi normami i zagadnieniami.