Obecnie szynoprzewody są powszechnie używanymi urządzeniami w przemyśle jak i w budynkach użyteczności publicznej, mało kto zastanawia się jednak jak szynoprzewody trafiły na rynek europejski. Historia szynoprzewodów w Europie sięga czasów II Wojny Światowej, w roku 1942 włoski innowator Biagio Pogliano po pobycie w USA i zobaczeniu jak dystrybuuje się energię elektryczną w przemyśle automotive, postanowił, że przeniesie ten system na rynek europejski, tym bardziej było to dla niego istotne, że firma Pogliano (której był właścicielem) była odpowiedzialna za instalacje elektryczne w fabryce Fiata.
Konstrukcja pierwszego szynoprzewodu
Konstrukcja tego pierwszego szynoprzewodu opierała się na poprowadzeniu szyn magistralnych w izolacji powietrznej w obudowie metalowej. Dystrybucja energii opierała się poprzez wpięcie w odpowiednie przygotowane gniazdo na szynotorze tak zwanej kasety odpływowej wyposażonej w zabezpieczenie nadprądowe, a następnie podpięcie określonej maszyny do kasety poprzez połączenie kablowe.
Szynoprzewód – skąd wzięła się ta nazwa?
W roku 1943 przed domem Pana Biagio przejechał wóz opancerzony, widząc to wynalazca stwierdził, że nazwie swój szynoprzewód ?blindosbarra? czyli tłumacząc dosłownie z języka włoskiego ?opancerzona szyna?. Nazwa stała się tak popularna, że znalazła się we włoskim słowniku na stałe i określa właśnie szynoprzewód. Nazwa nadal jest własnością firmy Pogliano.
To właśnie ten wynalazek spowodował ekspansję firmy Pogliano na rynki europejskie i światowe dając pozycję jednego z liderów obecnego rynku szynoprzewodów.
Jest nam niezmiernie miło być wyłącznym dystrybutorem na rynku polskim takiego producenta, którego doświadczenie w produkcji szynoprzewodów sięga już ponad 75 lat, a jego produkty używane są na całym świecie.