Czasami zmiany w instalacji elektrycznej dotyczą na przykład rozdzielnicy elektrycznej. Wówczas należy wiedzieć, jak przebudowywać cały schemat oraz znać zasady rządzące sposobem modernizacji całej instalacji elektrycznej. Kiedy i w jaki sposób powinno się wykonywać prace z elektryką?
Sieć elektryczna – optymalizacja czy wymiana?
Dlaczego należy zastanowić się nad tym, jak skonstruowana jest sieć elektryczna w budynku? Bo choć w przepisach nie ma dokładnie wyznaczonego terminu, po którym należy przeprowadzić remont, to dbanie o odpowiedni stan techniczny jest tutaj kluczowe. Dlatego przy starym budownictwie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepiej wykonać remont nienadążającej za zmianami sieci wraz z rozdzielnicą czy też skupić się na jej przebudowie.
Optymalizacja sieci elektrycznej – czy to się opłaca?
Remont nie spełni wszystkich oczekiwań. Obecnie zupełnie inaczej podchodzi się bowiem do kwestii zapotrzebowania na energię oraz sposobów bezpieczeństwa. Rozdzielnice bardzo się zmieniły, w związku z czym remont byłby nie tyle kosztowny czy nieskuteczny, ile krótkotrwały. Kompleksowe rozwiązania trzeba jednak znajdować w przebudowie i modernizacji.
- Remont daje możliwość wprowadzenia drobnych zmian i dopasowania instalacji do swoich potrzeb. Są one jednak krótkotrwałe. I mniej bezpieczne.
- Przebudowa i modernizacja rozdzielnicy to szansa na zmianę instalacji na nową, zgodną z nowymi zasadami oraz wiedzą naukową.
Modernizacja rozdzielnicy
Zatem należy przystąpić do przebudowy całej instalacji energetycznej, w tym także rozdzielnicy. Nowa lub zmodernizowana instalacja elektryczna musi być, w myśl nowych przepisów, wyposażona w rozdzielnicę z modułami ochronnymi. Trzeba dbać o to, by w obwodach występowały trzy przewody, by przewód ochronny oddzielić od neutralnego. Przewody o przekroju do 10 mm2 muszą być wykonane z miedzi. Dzięki takim zmianom przez wiele lat nie trzeba będzie wykonywać dodatkowych prac elektrycznych.