Szynoprzewody stanowią współczesną odpowiedź na wciąż rosnące ceny kabli nN. Element umożliwiający przewodzenie prądu elektrycznego zasilającego urządzenia jedno i trójfazowe przy wykorzystaniu tylko jednej linii. Dzięki szerokiemu zakresowi zastosowań, jak również łatwość zachowania estetycznego wyglądu instalacji, szynoprzewody to już standard na halach przemysłowych, produkcyjnych i obiektach użyteczności publicznej.
Szynoprzewody – jakie mają zalety?
Za zastosowaniem szynoprzewodów w instalacjach elektrycznych przemawia szereg zalet. Szynoprzewody zajmują znacznie mniej miejsca, jak również pozostawiają dużą swobodę podczas prowadzenia trasy ich przebiegu. Instalacja kabli wprowadza ograniczenia wynikające z braku możliwości modelowania magistrali. W przypadku instalacji szynoprzewodów takie ograniczenia nie mają miejsca. Trasa instalacji umożliwia zmianę prowadzenia pod kątem 90 stopni, co ostatecznie pozwala na ominięcie przeszkód w postaci innych instalacji czy też elementów konstrukcji budynku.
Szynoprzewody w porównaniu do instalacji wykonanej przy użyciu kabli są znacząco lżejsze. Podczas montażu nie ma potrzeby wykorzystywania dodatkowych konstrukcji ani tworzenia uzupełniających tras kablowych. Jest to szczególnie istotne podczas wykonywania instalacji w bardzo dużych obiektach.
Instalacje z wykorzystaniem szynoprzewodów to krótszy czas wykonywania, gdzie unikniemy konieczności dodatkowej rozbudowy. Szybszy czas instalacji systemu wynika również z braku konieczności wyłączania zasilania na odcinkach montażu.
Instalacja mostów szynowych – korzyści
Instalacje wykorzystujące szynoprzewody pozwalają na zmniejszenie kosztów użytkowania, co bez wątpienia jest największą korzyścią. Niższe koszty wynikają również z samego montażu instalacji. Poza oszczędnościami zyskujemy również znacznie lepsze parametry elektryczne, których nie zyskamy przy instalacjach kablowych. Wysoka jakość dystrybucji energii elektrycznej przy niższych kosztach stawia szynoprzewody, jako oczywisty wybór przy dużych instalacjach elektrycznych. Dodatkowo warto pamiętać również o walorach estetycznych instalacji, co jest szczególnie istotne dla obiektów użytkowo handlowych.
Szynoprzewody a zmiany na rynku cen kabli
W związku z ciągłymi wzrostami cen kabli, również kwestie ekonomiczne zaczynają znacząco przemawiać za szynoprzewodami (na etapie samej inwestycji). Już wcześniej szynoprzewody były lepszą alternatywą dla kabli miedzianych, jednak teraz również w stosunku do kabli aluminiowych. Kalkulując koszty musimy uwzględnić, że np. do zasilania 10 odbiorników po 160A każdy, musimy poprowadzić niezależnie 10 linii kablowych o takiej obciążalności, co w gruncie rzeczy daje nam kilometry kabli, w przypadku szynoprzewodu możemy przyjąć np. szynoprzewód 400A (zakładając współczynnik jednoczesności 0,25) o długości np. 100m. Do takiej kalkulacji należy każdorazowo podejść indywidualnie uwzględniając dane warunki i wspomniane współczynniki jednoczesności. Nasz dział techniczny jest w stanie pomóc w kalkulacji obliczenia takich kosztów.