Szynoprzewody oświetleniowe coraz częściej goszczą w aranżacjach. Doskonale wpisują się w nowoczesne wnętrza. Ciekawy design i funkcjonalność sprawia też, że są niezastąpione w lokalach użytkowych ? biurach, hotelach, sklepach czy restauracjach. Mogą być też stosowane na dużych powierzchniach ? w halach sportowych czy magazynach. Na co zwrócić uwagę, wybierając szynoprzewody oświetleniowe? Odpowiedzi na to i inne pytanie zamieszczamy poniżej.
Lekkie, wytrzymałe i łatwe w montażu – szynoprzewody oświetleniowe wiodących marek
Szynoprzewody oświetleniowe pozwalają na zamieszczenie kilku lamp na jednej linii. Zamocowane w nich reflektory mają ruchome głowice, dzięki czemu można dowolnie modyfikować kąt padania światła. Tym, co je wyróżnia jest wysoka oszczędność energii. Szynoprzewody cechują się ponadto lekką konstrukcją, dzięki czemu mogą być mocowane do sufitów powieszanych. Aby móc w pełni cieszyć się modnym i funkcjonalnym oświetleniem, należy wybrać produkty wysokiej jakości. Wiodącą marką produkującą szynoprzewody oświetleniowe jest Nordic Aluminium oferująca szyny z linii Global. Charakteryzuje je trwałość na uszkodzenia mechaniczne. Szyny są wykonane z doskonałych surowców, dzięki czemu gwarantują niskie spadki napięć. Na uwagę zasługują także produkty firmy Unipro oraz Maxi-Light, które z jednej strony warunkują bezproblemową i niedrogą eksploatację, z drugiej zaś są dostępne w dobrej cenie.
Szyna oświetleniowa jedno- czy trójfazowa ? którą wybrać?
Wybierając szynoprzewody oświetleniowe, można postawić na modele jedno- lub trójfazowe. W ofercie wiodących firm znajdują się zarówno te pierwsze, jak i drugie. Czym się różnią? Szynoprzewody jednofazowe pozwalają jednym włącznikiem zaświecić wszystkie lampy. Najczęściej są stosowane w domach i mieszkaniach. Z kolei trójfazowe szyny oświetleniowe tworzą dwa niezależne od siebie obiegi prądu. W praktyce oznacza to, że są połączone z włącznikiem z dwoma przyciskami, z których każdy zaświeca inne lampy umieszczone na szynoprzewodzie. Rozwiązanie to pozwala dopasować intensywność oświetlenia do potrzeb w danej chwili. Niesie też oszczędności energii elektrycznej, co ma duże znaczenie w przypadku lokali użytkowych, w których istnieje potrzeba odpowiedniego oświetlenia pomieszczeń.
Szynoprzewody oświetleniowe – montaż
Szyna oświetleniowa ma długość od 1 do 4 metrów. Można w niej umieścić kilka lamp. W ofertach wiodących firm oświetleniowych można znaleźć reflektory i spoty przeznaczone do umieszczenia w szynie. W każdej chwili użytkowania można zmieniać ich położenie oraz kąt padania światła. A jak wygląda montaż szynoprzewodu oświetleniowego? Wbrew pozorom jest bardzo łatwy. Szynę mocuje się bezpośrednio do sufitu lub za pomocą mocowania dystansowego. Istnieją też szyny oświetleniowe wpuszczane w sufit. Ciekawym rozwiązaniem jest zawieszenie szynoprzewodu oświetleniowego na stalowych linkach, rozmieszczonych co 1 metr. Następnie należy umieścić w szynie zasilanie. Jest to niewielka puszka, wewnątrz której znajduje się kostka przyłączeniowa do przewodów. Ważnym elementem są także zaślepki mocowane na końcu szyny. Czy można połączyć kilka szynoprzewodów, tworząc w ten sposób ciekawą konstrukcję? Oczywiście, że tak! Do tego celu służą specjalne łączniki zewnętrzne lub wewnętrzne, pozwalające łączyć szyny nie tylko w linii prostej, ale umożliwiające stworzenie skomplikowanej siatki oświetleniowej. Na koniec pozostaje już tylko zamocowanie lamp przeznaczonych dla szynoprzewodów oświetleniowych. Warto przy tym zaznaczyć, że istnieją specjalne adaptery do szyn pozwalające zamontować w szynie dowolną lampę.
Szynoprzewody oświetleniowe mają wiele zalet. Są trwałe i pozwalają modyfikować stopień oświetlenia pomieszczenia w zależności od potrzeby chwili. Ich atutem jest także prosty design oraz możliwość szybkiej rearanżacji oświetlenia. Wybierając produkty wiodących marek, można mieć więc pewność, że na długi czas zagoszczą w domu czy przestrzeni użytkowej.