Szynoprzewody oświetleniowe już dawno przestały być domeną sklepów, wystaw czy innych przestrzeni użyteczności publicznej. Ciekawy design, moc aranżacyjnych inspiracji i funkcjonalność sprawiły, że zagościły także w domach. Doskonale sprawdzają się nie tylko w dużych salonach, gdzie pozwalają dzielić przestrzeń na strefy, ale również w sypialniach, korytarzach czy pokojach dziecięcych. Co trzeba wiedzieć przed zakupem szynoprzewodów? Poniżej odpowiemy na najważniejsze pytania.
Oświetlenie szynowe – jedno- czy trójfazowe?
Na początku warto zaznaczyć, że szynoprzewody oświetleniowe są dostępne w dwóch wariantach ? jedno- i trójfazowym. Czym różnią się od siebie oba rozwiązania? Pierwsze pozwalają zapalić jednocześnie wszystkie źródła światła w pomieszczeniu. Szynoprzewody trójfazowe umożliwiają z kolei stworzenie trzech niezależnych od siebie obwodów elektrycznych. W ten sposób dają możliwość swobodnego manipulowania punktami oświetleniowymi. Pozwalają zaświecić tylko niektóre z nich, podczas gdy reszta pozostaje wyłączona. W ten sposób nie tylko gwarantują oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, ale świetnie budują klimat w pomieszczeniu. Warto dodać, że trójfazowe szynoprzewody oświetleniowe są bardziej wytrzymałe, dzięki czemu doskonale znoszą większe obciążenia. Są ponadto dostępne w wariantach o długości 1, 2, 3 oraz 4 metrów, podczas gdy rozwiązania jednofazowe występują jedynie w dwóch pierwszych wersjach.
Jak montować szynoprzewody oświetleniowe?
Szynoprzewody oświetleniowe wyróżniają się łatwością montażu. Najczęściej są montowane do sufitów. W przypadku sufitów podwieszanych szyny mogą być wpuszczone do środka. Na tym jednak nie koniec możliwości! Oświetlenie szynowe często montuje się także na ścianach. W ten sposób można doświetlić pomieszczenie lub wyeksponować jego mocne strony. Dużą popularnością, szczególnie w wysokich pomieszczeniach o dużej powierzchni, cieszą się szynoprzewody oświetleniowe zawieszone na specjalnych metalowych linkach. To rozwiązanie, które wprowadza do wnętrza powiew nowoczesności i jednocześnie zaskakuje swoją praktycznością. Warto także dodać, że szynoprzewody oświetleniowe pozwalają tworzyć wiele wariacji, biorąc pod uwagę ich ułożenie na suficie. Specjalne kształtki łączą poszczególne szyny nie tylko w linii ciągłej, ale też pod kątem 90 stopni, dając w ten sposób ciekawy efekt wizualny.
Jakie spoty oświetleniowe montować w szynie?
Szynoprzewody nie mogą istnieć bez spotów oświetleniowych montowanych bezpośrednio w szynie. Wybór w tym przypadku jest naprawdę szeroki. W nowoczesnych przestrzeniach świetnie sprawdzają się lampy zawieszane na długich przewodach. Warto jednak pamiętać o tym, że można je montować w pomieszczeniach o dość dużej wysokości lub w miejscach, w których nie będą przeszkadzać w codziennych czynnościach. Będą niezastąpione nad blatem kuchennym czy łóżkiem w sypialni. W ciągach komunikacyjnych oraz miejscach, gdzie toczy się życie rodzinne i towarzyskie, można postawić na spoty w postaci reflektorów, które nie zabierają przestrzeni. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że pozwalają regulować kąt padania światła. Decydując się na szynoprzewody oświetleniowe, nie można zapominać, że jest to rozwiązanie umożliwiające błyskawiczną zmianę aranżacji. Wystarczy jedynie postawić na nowe spoty oświetleniowe, których montaż jest wyjątkowo łatwy, aby aranżacja nabrała świeżości i odmiennego charakteru.