Transformatory to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie prawidłowe działanie wszelkich urządzeń elektrycznych. Jak najprościej zdefiniować transformator? Jest to urządzenie określane mianem maszyny elektrycznej. Jej zadaniem jest umożliwienie zmiany napięcia przemiennego. Przy czym proces ten może odbywać się zarówno z napięcia wyższego na niższe, jak i na odwrót.
Budowa oraz zasada działania transformatora
Już wiemy, że celem transformatora jest zmiana właściwości przepływającego prądu. Samo urządzenie składa się z uzwojeń: pierwotnego, czyli podłączonego do źródła napięcia, którego wartość należy zmienić, oraz uzwojenia wtórnego ? na nim z kolei napięcie ma wartość zmienioną. Kolejnym elementem transformatora jest rdzeń ferromagnetyczny, który stanowi obwód magnetyczny dla przepływu prądu zmiennego poprzez uzwojenie pierwotne. Tam następuje indukcja elektromagnetyczna, na skutek której powstaje napięcie.
Transformatory z technicznego punktu widzenia
W zależności od zastosowania, istnieje kilka rodzajów transformatorów. Graficznie transformator symbol, w zależności od typu, prezentuje się inaczej. Jednak rozpoznanie go na schemacie nie powinno przysporzyć trudności. Z kolei sprawność transformatora to stosunek mocy czynnej wydawanej do mocy czynnej pobieranej. Wspomnianą sprawność oblicza się na podstawie ustalonych wzorów. Kolejnym ważnym parametrem technicznym jest napięcie zwarcia transformatora. Wyrażane w procentach znamionowego napięcia zasilania, jest napięciem przykładanym do uzwojenia pierwotnego w celu wywołania prądu równego prądowi wtórnemu w zwartym uzwojeniu wtórnym.
Co jeszcze należy wiedzieć o transformatorach?
Mówiąc o transformatorach, nie należy zapominać o pojęciach, takich jak przekładnia transformatora oraz stany pracy transformatora. Transformatory pracują w stanie obciążenia, czyli wówczas kiedy odbiornik podłączany zostaje do sieci zasilającej, w stanie jałowym ? w przypadku otwartego obwodu strony wtórnej przy wartości prądu wtórnego równej 0, oraz w stanie zwarcia (obciążenia znamionowego), co oznacza identyczną wartość prądu wtórnego i znamionowego. Natomiast przekładnia transformatora to liczba, która określa stosunek napięcia wtórnego do pierwotnego albo liczby zwojów uzwojenia wtórnego do pierwotnego. Sklep transformatory to z kolei najlepsza opcja, jeśli chodzi o ofertę różnego rodzaju maszyn transformatorowych, począwszy od SN/nN, suchych i olejowych, poprzez specjalne, rozdzielcze, kończąc na wielu innych rozwiązaniach, w zależności od konkretnego zastosowania.