Szynoprzewody

W ofercie posiadamy następujące typy szynoprzewodów:

Szynoprzewody dużej mocy

Szynoprzewody dużych mocy są w stanie obsługiwać prądy znamionowe do 5000A. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność zasilania urządzeń jedno i trójfazowych: w obiektach handlowych, przemysłowych. Gdzie korzysta się z urządzenia zużywających duże moce oraz zachodzi konieczność przesyłania energii elektrycznej na duże odległości. W ofercie EG System znajdują się szynoprzewody dużych mocy typu EG-BX-E obsługujące przedział prądu znamionowego z zakresu od 800A do 5000A. Cechują się budową kanapkową, wytrzymałą konstrukcją oraz bezpieczną i szczelną obudową. Przewodniki mogą być wykonane w dwojaki sposób: z aluminium lub miedzi elektrolitycznej (czystość miedzi dochodzi do 99,9). Straty w przesyle prądu są więc minimalne. Izolacja wykonana jest z samo gasnącego materiału odpornego na wysokie temperatury. Zastosowanie specjalnych złączy, sprawia, że łączenie kolejnych szynoprzewodów jest szybkim i bezpiecznym procesem. Wszystko to sprawia, że szynoprzewody dużych mocy są w stanie uzyskać wysokie wartości prądów zwarciowych wytrzymywanych oraz stosunkowo małą reaktancję jednostkową.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów. W naszej ofercie istnieje możliwość wykonania szynoprzewodów pod indywidualne zamówienie oraz według dedykowanej specyfikacji:

• użyciu elementów niestandardowych (głowice kablowe centralne, głowice specjalne do rozdzielnic oraz transformatorów, elementy wielokątowe itp.);
• szynoprzewody w systemie 4 lub 5 przewodowym;
• szynoprzewody dystrybucyjne z 3 gniazdami odpływowymi oraz jednym elemencie 3 m;
• wykorzystaniu specjalnych skrzynek odpływowych (z aparaturą modułową, rozłącznikami, wyłącznikami). 

Szynoprzewody wodoszczelne

Szynoprzewody wodoszczelne, to kolejna podkategoria urządzeń, które znajdują zastosowanie w dystrybucji i transmisji dużej mocy na powietrzu, w ziemi lub w miejscach narażonych na działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych. W EG System oferujemy magistrale z serii EG-BX-R o stopniu ochrony IP68. Szynoprzewody typu EG-BX-R są w stanie obsłużyć prąd znamionowy o natężeniu: 800A, 1000A, 1250A, 1600A, 2000A, 2500A, 3200A, 4000A, 5000A. Podobnie jak w szynoprzewodach dużych mocy, przewodniki mogą być wykonane z aluminium (A) bądź z miedzi elektrolitycznej (CU). Oba rozwiązania cechuje niska rezystancja, a co za tym idzie, straty w na przesyłaniu energii elektrycznej są minimalne. Jest więc to jedno z najbardziej efektywnych sposobów dystrybucji energii. Kanapkowa budowa przewodników znajdująca się w izolacji żywicznej o stopniu ochrony IP68 (ochrona przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie) na całej długości przewodu, sprawia, że istnieje możliwość bezpiecznego zastosowania w warunkach narażenia na działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych. Mogą być z powodzeniem montowane na zewnętrznych ścianach budynków. Szynoprzewody można wyposażyć w aparaturę modułową, co sprawia, że montaż oraz rozbudowa jest stosunkowo prosta i intuicyjna. Nasze rozwiązania są chętnie wybierane przez klientów krajowych i zagranicznych.

W ofercie posiadamy możliwość wykonania specjalnego pod indywidualne zapotrzebowanie bądź określoną specyfikację. Istnieje więc możliwość:

• zastosowaniu elementów niestandardowych (głowice kablowe centralne, głowice specjalne do rozdzielnic oraz transformatorów, elementy wielokątowe, itp.);
• szynoprzewody w systemie 4 lub 5 przewodowym;
• obudowa ze stali galwanizowanej lub aluminiowej.

Szynoprzewody ognioodporne

Szynoprzewody ognioodporne stosuje się do transmisji oraz dystrybucji dużej mocy wszędzie tam, gdzie zachodzi zwiększone zagrożenie pożarowe. W celu spełnienia surowych norm przeciwpożarowych zostały opracowane szynoprzewody z serii EG-BX-F. W ofercie EG System dostępne są modele, w których materiałem przewodnika może być opcjonalnie aluminium bądź miedź. Konstrukcja oraz zastosowane materiały szynoprzewodów typu EG-BX-F są w stanie obsłużyć prąd elektryczny o natężeniu do 5000 A. Magistrala znajduje się obudowie metalowej o grubości 1,5 mm. Zastosowanie takiego rodzaju obudowy sprawia, że szynoprzewód bardzo dobrze radzi sobie z odprowadzaniem ciepła. Jest to niezwykle istotna cecha w miejscach o wysokiej temperaturze otoczenia, w której przyjdzie im pracować. System EG-BX-F cechuje się również wysokim współczynnikiem odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz naprężenia elektrodynamiczne. Rodzina szynoprzewodów z serii BX-E/R jest ponad to obojętna na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Świetnie radzi sobie w trudnych środowiskach np. w ciasnych pomieszczeniach. Jest w stanie zapewnić ciągłość zasilania nawet podczas pożaru - do 180 minut. Należy podkreślić, że magistrala w systemie EG-BX-F jest w pełni kompatybilna z magistralą z systemu EG-BX-E. Szynoprzewód EG-BX-F tworzy strukturę kanapkową, dzięki której uzyskuj wysokie wartości prądów zwarciowych wytrzymywanych oraz małą reaktancję jednostkową. Niskie współczynnik rezystancji są możliwe, dzięki zastosowaniu dużych przekrojów przewodników fazowych. Tego typu magistrale są zgodne z normami krajowymi i międzynarodowymi (CEI EN 61439-6, EN 61439-6, IEC 61439-6).

Szynoprzewody dystrybucyjne

 Szynoprzewody dystrybucyjne stanowią alternatywę dla tradycyjnych przewodów kablowych. Pozwalają na zasilanie urządzeń o średniej mocy. W EG System posiadamy szynoprzewody dystrybucyjne w systemie EG-BS, które zostały oparte na nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Mały przekrój uzyskany jest dzięki zastosowaniu specjalnych wsporników przewodników wewnątrz szynoprzewodów oraz obudowy ze stali ocynkowanej. Znajdują zastosowanie w obiektach sportowych, wielkopowierzchniowych obiektach handlowych czy instalacjach przemysłowych. Korzyścią wynikającą ze stosowania magistral dystrybucyjnych jest możliwość zasilenia kilku odbiorników za pośrednictwem jednej linii. Do zalet można zaliczyć możliwość wykorzystania w miejscach, w których wymagana jest wytrzymała konstrukcja, zwarta obudowa oraz istotnym czynnikiem jest estetyczny wygląd. Instalacje oparte na szynoprzewodach to możliwość zredukowana okablowania do absolutnego minimum. Wyróżniają się łatwością w planowaniu oraz elastycznością przy rozbudowie i dostosowywaniu do zmiany konfiguracji ustawień urządzeń. Montaż instalacji opartych o szynoprzewody zajmuje znacznie mniej czasu niż montaż instalacji opartych na tradycyjnym okablowaniu. W związku z tym, że przeznaczone głównie do dystrybucji energii, istnieje możliwość zastosowanie gniazd odpływowych co 0,5 m z jednej strony szynoprzewodu. W EG system posiadamy szynoprzewody EG-BS obsługujące prądy znamionowe z przedziału od 250 do 1000 A w systemie i izolacji powietrznej.

W zależności od specyfikacji projektu przewodniki w szynoprzewodzie mogą być wykonane z aluminium lub miedzi w układzie:

• 3 przewodniki, 3P + PE (obudowa)
• 4 przewodników, 3P + N + PE (obudowa) 

Szynoprzewody małej mocy

Wszędzie tam gdzie zachodzi konieczność montażu instalacji elektrycznej która ma obsługiwać mniejsze moce (zakres prądowy z przedziału od 60 do 160 A), pojawia się dylemat w jaki sposób osiągnąć najlepszy stosunek ceny do jakości? Inwestor ma do wyboru dwie opcje: kable lub szynoprzewody. W tym przypadku jedyną zaletą kabli jest ich niższa cena. W każdej innej kategorii korzyści wynikających z zastosowania szynoprzewodów jest więcej. Nic zatem dziwnego, że większość inwestorów decyduje się na takie właśnie rozwiązanie.
System szynoprzewodów małej mocy EG-MB jest przeznaczony głównie do zasilania odbiorów małej mocy jak gniazda wtyczkowe, czy zasilanie bezpośrednie urządzeń (silniki, oświetlenie, klimatyzatory, sprzęt AGD, urządzenia produkcyjne).
Zakres prądowy wynosi 63 A, 100 A oraz 160 A. Dzięki zastosowaniu stali galwanizowanej do wykonania obudowy szynoprzewodu, uzyskano lekką oraz wytrzymałą konstrukcję. Stopień ochrony wynosi IP55. Linia produktów EG-MB obejmuje szeroką gamę elementów: głowice zasilające, elementy proste, elementy kątowe, wykorzystywane do zmiany kąta prowadzenia instalacji, oraz skrzynki odpływowe, które mogą być wyposażone w aparaturę modułową. Zaletą wyboru i stosowania szynoprzewodów małej mocy jest ich uniwersalność, bezawaryjność, skuteczność. Modułowa budowa składająca się z prefabrykowanych elementów daje możliwość łatwego montażu (dwa razy krótszego od montażu kabli, koryt itd), rozbudowy i modernizacji zawsze wtedy gdy tylko pojawi się taka potrzeba np. w celu dostosowania do zmiany lokalizacji ustawienia odbiorników energii. Jest więc to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnych kabli.

W zależności od wymagań projektu, możliwe jest wykonanie szynoprzewodów w konfiguracji:

• 4 przewodniki, 3P + N + PE (obudowa)
• 5 przewodników - 3P + N + PE 

Szynoprzewody oświetleniowe

Szynoprzewody oświetleniowe w systemie EG-BLP można zaliczyć do podkategorii szynoprzewodów małych mocy. Zakres obsługiwanych mocy prądowych wynosi w ich przypadku od 25A do 40A i jest przeznaczony głównie do zasilania źródeł oświetlenia. Główną ich cechą jest kanapkowa struktura, mała masa własna, która nie stanowi przeszkody przed montażem nawet w lekkich konstrukcjach jak obiekty sportowe, magazyny czy hale wielkopowierzchniowe. Konstrukcja szynoprzewodów to obudowa z aluminium o stopniu ochrony IP55 z przewodnikami wykonanymi z wysokiej jakości miedzi (czystość miedzi dochodząca do 99,9%) co gwarantuje niskie spadki napięć. Wybór szynoprzewodów oświetleniowych to również gwarancja niższej reaktancji, niższej straty mocy, to w końcu niższe koszta eksploatacji nawet do 10% w stosunku do tradycyjnej instalacji elektrycznej opartej na przewodach i kablach.
Linie z szynoprzewodów EG-BLP można budować, wykorzystując: głowice zasilające, elementy proste 3 m i 1 m, elementy kątowe elastyczne, skrzynki odpływowe z zabezpieczeniem lub bez zabezpieczenia. Skrzynki odpływowe można umieścić w gniazdach rozmieszczonych co kilkadziesiąt centymetrów. Jest więc to niezwykle elastyczne rozwiązanie, umożliwiające łatwe dostosowanie się do obowiązujących warunków.

Szynoprzewody dostępne są w następujących konfiguracjach:

• 2 przewodniki, [1P + N] + PE (obudowa)
• 4 przewodniki, [3P + N] + PE (obudowa)
• 6 przewodników, [3P + N] + [1P + N] + PE (obudowa)
• 8 przewodników, [3P + N] + [3P + N] + PE (obudowa)
• 12 przewodników, [3P + N] + [3P + N] + [3P + N] + PE (obudowa)
• 16 przewodników, [3P + N] + [3P + N] + [3P + N] + [3P + N] + PE (obudowa) 

Szynoprzewody do odbiorników ruchomych

 Szynoprzewody do odbiorników ruchomych to ostatnia kategoria magistral zasilających w ofercie EG System. Każde urządzenie wykorzystujące energię elektryczną musi być efektywnie zasilane. Ze względu na niskie koszta, źródłem zasilania jest najczęściej energia sieciowa. Zasilanie można podłączyć na wiele sposobów. Jednym z nich są szynoprzewody ruchome. Taki rodzaj zasilania jest efektywny, tani i niezawodny. Bardzo dobrze sprawdza się w dostarczaniu energii elektrycznej do urządzeń, które poruszają się w określonym wcześniej, zdefiniowanym schemacie: linie produkcyjne, suwnice, torowiska, taśm montażowych czy siłowniki ruchome. Miejsc, w których z powodzeniem stosuje się szynoprzewody ruchome jest znacznie więcej: systemy magazynowe wysokiego składowania, zasilanie dźwigów, automatyka w hutach, przemysł wydobywczy, fabryki motoryzacyjne czy porty przeładunkowe. Co wyróżnia ten rodzaj magistral zasilających spośród innych rozwiązań? Bez wątpienia do atutów można zaliczyć wysoką jakość wykonania, a co z tego wynika niezawodność, trwałość, bezpieczeństwo w trakcie użytkowania oraz ekonomiczność. Są to urządzenia, które pracują bezawaryjnie przez długie lata. Ich przewagą jest również łatwość montażu nowych czy modernizacji istniejących systemów. System szynoprzewodów do odbiorników ruchomych EG-BT-E montowany jest w sztywnej obudowie, o różnych przekrojach miedzi. Obsługuje zakres prądowy od 100A do 400A w przypadku IP10 oraz 100A - 200A dla IP20. Standardowa długość wynosi 3 metry, ale mogą być produkowane w innych długościach (nieprzekraczających 3 metrów).

W zależności od wymagań projektu możliwe jest wykonanie szynoprzewodów w konfiguracji:

• 3 przewodniki, 3P + PE (obudowa)
• 4 przewodników, 3P + N + PE (obudowa) 

Szynoprzewód (według wcześniejszego nazewnictwa szyna prądowa) to element służący do przewodzenia prądu elektrycznego, pozwalający na zasilanie urządzeń jedno i trójfazowych za pomocą jednej linii. Wykonane są zazwyczaj w strukturze kanapkowej o małych wartościach impedancji. Dzięki temu zapewniają małe straty w przesyle prądu. Mosty szynowe mogą być wykonane z aluminium lub miedzi. Szynoprzewody montowane są najczęściej do elementów konstrukcyjnych budynków za pomocą stalowych podwieszeń.

Most szynowy to element coraz częściej wykorzystywany w instalacjach przemysłowych z uwagi na bezpieczeństwo i trwałość, jaką zapewnia całej konstrukcji. Technologia produkcji naszych szynoprzewodów pozwoliła wytworzyć urządzenia o wysokich parametrach, spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów. Do ich zalet należy również niski ciężar jednostkowy oraz małe wymiary zewnętrzne.

Szynoprzewody w różnych wariantach.
Mosty szynowe przeznaczone są do różnorodnych zastosowań, także w warunkach zewnętrznych (stopień ochrony IP68). Przykładowo, specjalne szynoprzewody ognioodporne opracowano dla branż, w których duże znaczenie ma ochrona przeciwpożarowa. W ofercie są także szynoprzewody oświetleniowe oraz szynoprzewody do odbiorników ruchomych. Wszystkie rodzaje dostępne są w różnych konfiguracjach, w zależności od przedstawionych nam wymagań. Szynoprzewód może być wykonany ze stali ocynkowanej lub aluminium.

Maksymalnie uprościliśmy procedury rozbudowy oraz konserwacji systemu, zachowując najwyższą jakość i konkurencyjną cenę, dzięki czemu nasze produkty znajdują odbiorców na całym świecie. Każdy prezentowany poniżej most szynowy jest w pełni kompatybilny z systemem EG-BX-E.

Wszystkie prawa zastrzeżone / All rights reserverd. Copyright © by egsystem.pl

Dotacje na innowacje
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013